У столиці з 25 січня подорожчає одноразовий проїзд у тролейбусах, автобусах, трамваях і метро до 3 грн. Вартість проїзних не зміниться. 80 грн — наземний транспорт, 95 грн — підземний. Необхідність підвищення цін обговорювали 26 грудня в центральному офісі Київського метрополітену.
— Де гроші за рекламу? Розкрали, суки? — вигукують із півсотні активістів від партії “Свобода” в холі на першому поверсі. Обличчя закрили шарфами, масками і медичними пов’язками. Хлопців не пускають охоронці адмінбудівлі та працівники метрополітену. Зчиняється бійка. Активіст залазить на голову охоронцю. Але інший охоронець, який стоїть на сходинку вище, штовхає його назад.
Тоді “свободівці” пишуть на стіні чорною аерозольною фарбою “Геть корупцію”, “Ні підвищенню”, “Слава Україні”.
— Наш проект “Стоп тарифи” викрив безліч порушень. На трамваях вкрадено 21 мільйон гривень. Під час будівництва Подільсько-Вигурівської лінії метро — 11 мільйонів. Прокуратура оголосила про крадіжку 500 тисяч гривень із транспортної інфраструктури. Продаж жетонів передали фірмі Курченка — донецькому олігарху. Договір уклали на 10 років, хоча ці гроші вони відіб’ють за сім місяців. Це грабунок, — пояснює 25-річний Євген Карась, активіст “Свободи”. Те, що охорона не пропускає їх, називає фальшуванням народного волевиявлення.
За 2 год. активісти розходяться.
В актовій залі на третьому поверсі близько сотні осіб. Від влади — 59-річний Володимир Федоренко, начальник Київського метрополітену, 57-річний Микола Ламбуцький, керівник комунального підприємства “Київпастранс”, та 52-річний Михайло Костюк, заступник голови місьдержкадміністрації. Прийшли представники громадських організацій і працівники транспортної галузі.
— Паливно-мастильні матеріали, запчастини до трамваїв, автобусів, тролейбусів дорожчають. А надходження від продажів квитків не покриває витрат. “Київпастранс” заробляє 22 мільйони гривень із перевезень пасажирів, а фонд зарплати має більше 50 мільйонів. Чому в нас вартість продуктів однакова — що в Москві, що у Варшаві, що в Києві. А проїзд у тій же Москві коштує по-європейськи, а в нас — задарма? — говорить Михайло Костюк. На його слова зал реагує гулом. Чиновник додає, що рішення ухвалили, а громадські слухання — формальність.
— Водії працюють по 17 годин, а їм табелюють одну зміну, виплачують мінімальну зарплату. А вся виручка десь губиться. Непільгові маршрутки приватних перевізників дублюють маршрути пільгового транспорту. Відповідно в автобусах і тролейбусах показують збитки, прибутки перетікають маршрутникам. “Київпастранс” теж має ліцензію на непільгові перевезення, але мовчить про це, — каже Павло Везденецький зі студентської спілки “Моноліт”.
Костюк називає виступ Павла Везденецького неформатом. Стосовно корупції радить телефонувати на гарячу лінію. На запитання працівників комунальних транспортників щодо двомісячної невиплати зарплати Костюк просить бути терплячими.